projekty ogrodów Warszawa
Ogród

Jesienna wertykulacja trawnika — kiedy?

Jednym z najważniejszych elementów każdego ogrodu jest trawnik. To właśnie ten „zielony dywan” sprawia, że przestrzeń wokół domu prezentuje się pięknie zarówno latem, jak i wiosną.

Aby jednak trawnik mógł cieszyć oczy przez cały rok, należy o niego dbać. I nie chodzi tu wyłącznie o regularne podlewanie, koszenie czy nawożenie. Niezwykle istotną rolę odgrywa również wertykulacja trawnika. Czym jest ten zabieg, jak i kiedy najlepiej go wykonać oraz jakie przynosi efekty?

Jesienna wertykulacja trawnika — czym jest?

Wertykulacja trawnika to nic innego jak zabieg pielęgnacyjny mający na celu przygotowanie trawy na nadchodzące mrozy. Polega na pionowym nacinaniu darni, do czego zwykle wykorzystuje się wertykulatory. Ich zadaniem jest usunięcie obumarłych części roślin. To niezwykle ważne, bowiem rozkładająca się flora z czasem tworzy twardy filc, przez który woda oraz powietrze przenikają z trudnością. Coroczna wertykulacja jest zatem istotna zarówno w przypadku młodego, jak i dojrzałego trawnika.

Wertykulację należy wykonywać na wysokości od 5 do 15 mm. Jednak nowoczesne urządzenia umożliwiają cięcie darni nawet do 20 mm w głąb ziemi. Należy jednak pamiętać, że trawnika nie wolno nacinać do roku po wykiełkowaniu. Najlepiej zabieg ten po raz pierwszy wykonać około 1,5 roku po zakiełkowaniu. Trawa nie ma wtedy jeszcze dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego, tak więc wertykulacja powinna być płytka (5 mm). Z kolei w przypadku starszych trawników, kiedy warstwa filcu jest znacznie grubsza, należy wykonać nacięcia nieco głębiej (15-20 mm).

Jesienna wertykulacja trawnika — kiedy?

Wertykulację tak naprawdę można wykonywać przez cały rok. Jednak profesjonalni ogrodnicy są zgodni co do tego, że najlepszym na to momentem jest jesień, a konkretnie koniec września. Wtedy też korzenie mają znacznie więcej czasu na regenerację. Same zaś rośliny dużo lepiej przygotowują się do zimy. Należy jednak pamiętać, że wertykulacja trawnika jesienią powinna być płytsza niż w przypadku innych pór roku.

Co należy zrobić po wertykulacji trawnika? Przede wszystkim warto wstrzymać się z nawadnianiem trawy przez 1-2 dni. Rany na korzeniach, jakie mogły powstać w trakcie zabiegu, lepiej się zagoją, co z kolei ograniczy występowanie chorób.

Po usunięciu grubej, nieprzepuszczalnej warstwy filcu należy również odpowiednio napowietrzyć trawnik. Najlepiej wykonać to poprzez głębokie nakłuwanie. Dlatego też zaraz po wertykulacji dobrze jest przeprowadzić zabieg aeracji.

Jesienna wertykulacja trawnika — czym ją wykonać?

Na rynku można nabyć wertykulatory spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe. Szczególnie zalecane są zwłaszcza dwa pierwsze warianty, bowiem nie generują spalin i pracują znacznie ciszej.

Dobrym rozwiązaniem jest również zakup urządzenia 2 w 1, które zawiera również aerator, co pozwoli na kompleksową pielęgnację trawnika jesienią. Przy wyborze takiego sprzętu warto zwracać uwagę zwłaszcza na głębokość wertykulacji, moc silnika oraz szerokość roboczą.

Więcej na stronie https://ogrodyniwa.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *