falownik-hybrydowy-3-fazowy-10-kw-azzurro-3ph-hyd10000
Środowisko

Co to jest i jak działa inwerter hybrydowy?

  • Inwerter hybrydowy to jeden z najważniejszych elementów w każdej instalacji fotowoltaicznej.
  • Urządzenie to, które jest jednocześnie falownikiem, występuje w wersji 1- oraz 3-fazowej.
  • Inwerter hybrydowy doskonale współpracę z magazynem energii, co jest niezwykle przydatne zwłaszcza w przypadku prosumentów.
  • Główne zadania inwertera hybrydowego obejmują zamianę prądu stałego na zmienny do sieci domowej oraz przepuszczanie prądu stałego do magazynu energii.

Inwerter hybrydowy — co to jest?

Co to jest inwerter hybrydowy? To pytanie z pewnością zadaje sobie każda osoba, która posiada instalację PV lub chce się w nią zaopatrzyć. Ten rodzaj falownika z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród osób, które postanawiają magazynować energię.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest inwerter hybrydowy, warto zastanowić się, jak działa instalacja PV. Energia generowana przez panele fotowoltaiczne prąd stały (DC). Aby użytkownik mógł z niego korzystać, należy zamienić go na zmienny (AC).

Należy bowiem pamiętać, że wszystkie urządzenia, jakie znajdują się w domu, korzystają z prądu zmiennego. Z kolei jeżeli ktoś posiada magazyn energii, musi do niego doprowadzić ten stały. Właśnie w tym celu powstało innowacyjne urządzenie, jakim bez wątpienia jest inwerter hybrydowy, który wykonuje oba te zadania.

Jak działa inwerter hybrydowy?

Aby móc jednocześnie doprowadzać prąd zmienny do urządzeń elektrycznych oraz przepuszczać ten stały w przypadku nadwyżki do magazynu energii, niezbędny może okazać się inwerter hybrydowy. Jak działa to urządzenie?

To właśnie inwerter hybrydowy sprawia, że generowany przez instalację fotowoltaiczną prąd stały może przekształcić się w zmienny i być wykorzystany do zasilania urządzeń elektrycznych. Co prawda, istnieje również możliwość zrobienia instalacji z klasycznym falownikiem, jest to jednak mało opłacalne rozwiązanie. Dlaczego?

Należy bowiem pamiętać, że magazyny energii AC to potoczne określenie, ponieważ w rzeczywistości przechowują prąd stały. Posiadają jednak wbudowany inwerter. Co istotne, w trakcie zużywania takiej energii dochodzi do jej podwójnego przetworzenia, co niestety generuje straty.

Nowa instalacja PV z magazynem energii DC oraz inwerterem hybrydowym jest nawet o 8% tańsza od tej z magazynem prądu AC.

Co to jest inwerter hybrydowy 1-fazowy i 3-fazowy?

Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy uwzględnić przed zakupem inwertera hybrydowego, jest to, czy powinien on być jedno- czy może trzyfazowy. Wszystko tak naprawdę zależy od obecnego połączenia sieciowego.

W przypadku, gdy gospodarstwo domowe jest podłączone do sieci 3-fazowej, konieczny będzie inwerter 3-fazowy. Analogicznie, w przypadku sieci 1-fazowej lepiej sprawdzi się falownik 1-fazowy. Nie zawsze jest to jednak reguła.

Bardzo dużo zależy bowiem również od tego, jaką wielkość ma dana instalacja. W przypadku mniejszych systemów warto zastanowić się nad wyborem inwertera 1-fazowego. Z kolei większe instalacje, na przykład na budynkach siedzib firm, będą już wymagały mocniejszego, 3-fazowego inwertera. Dzięki temu można zachować równomierność obciążenia, co z kolei przełoży się na dłuższą żywotność całego systemu.

Inwertery hybrydowe — doskonałe rozwiązanie dla prosumentów

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale inwertery hybrydowe to również doskonałe rozwiązanie dla prosumentów. Dlaczego? Decydując się na założenie instalacji z magazynem energii DC oraz falownikiem hybrydowym, można bez problemu sprzedawać nadmiar energii z powrotem do sieci elektrycznej. Jest to przydatne zwłaszcza w słoneczne dni, gdy panele produkują dużo więcej energii.

Inwerter hybrydowy pozwoli zgromadzić ten nadmiar w magazynie i następnie przepuścić go do sieci elektrycznej bez większych strat dla prosumenta. Aby jednak to zadanie mogło odbywać się bez większych problemów, warto odwiedzić stronę sunsystem.com.pl/pl/139-inwertery-hybrydowe. Każdy użytkownik instalacji PV znajdzie tu najlepszej jakości inwertery hybrydowe, które pozwolą czerpać mu korzyści z energii słonecznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *